Co może być powodem niskiego poczucia wartości?

Zaniżone poczucie własnej wartości może być powiązane między innymi z brakiem pewności siebie, zawstydzeniem czy porównywaniem się z innymi. Czy są jakieś sprawdzone pomysły na to, jak zwiększyć poczcie własnej wartości? Jak zyskać pewność siebie i poczuć się lepiej w swojej skórze?

Wiele osób, które mają problemy z zaniżonym poczuciem wartości, zadaje sobie pytanie: jak zdobyć pewność siebie? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, skąd brak wiary w siebie powstaje. Wtedy, gdy możliwe będzie określenie przyczyn takiego stanu rzeczy, będzie można również łatwiej dojść do tego, jak podnieść poczucie własnej wartości i w rezultacie poprawić jakość swojego życia.

Brak pełnego samopoznania

Często okazuje się, że brak pewności siebie i niskie poczucie wartości związane są z niepełnym samopoznaniem siebie, na przykład braku wglądu w siebie, niedoceniania posiadanych przez siebie zalet. Zdarza się, że po prostu nie poświęcamy zbyt wiele czasu na to, aby poznać się bliżej. Może to wynikać przykładowo z faktu, że nie mamy również zbyt wiele czasu, jesteśmy zestresowani i nie przykładamy do tego wagi.

Samopoznanie siebie jest bardzo istotne, ponieważ dzięki niemu można zbudować wewnętrzną pewność siebie. Można określić dzięki niemu swoje mocne strony, które zasługują na wsparcie, a także pracować nad tymi słabszymi. W ten sposób możesz także docenić własną wartość i przestać pielęgnować negatywny obraz siebie.

Traumatyczne doświadczenia

Również ważnym czynnikiem jest otrzymywanie w przeszłości komunikatów zmniejszających poczucie wartości siebie, szczególnie od osób znaczących, na przykład rodziców czy nauczycieli. Również problemem są traumatyczne doświadczenia jak przemoc fizyczna i psychiczna, ponieważ jej konsekwencje mogą ciągnąć się latami.

W takim przypadku warto pomyśleć o odwiedzeniu psychologa, ponieważ konieczne może być rozpoczęcie psychoterapii. Pomoc profesjonalnego psychoterapeuty jest często bardzo ważna w poprawie poczucia własnej wartości, a także pomoże przezwyciężyć traumy.

Stała presja

Innym źródłem zaniżonej samooceny mogą być również zbyt wysokie standardy dotyczące oceny własnej osoby, do których dążymy, ale nie możemy ich spełnić. Mogą one przykładowo wynikać z doświadczeń z dzieciństwa, gdy rodzice wymagali zbyt dużo i nie doceniali ponoszonych wysiłków.

Nadmierna presja ze strony najbliższych także może być bardzo niszcząca dla pewności siebie, ponieważ powoduje ona obniżenie wiary w siebie i skoncentrowaniu się na spełnianiu oczekiwań innych osób, które często nie są możliwe w realizacji. Jeżeli wobec tego uważasz, że możesz liczyć na uznanie tylko wtedy, gdy uda ci się spełniać oczekiwania innych, także może być to powodem twojego niskiego poczucia wartości.

Nadmierna krytyka

Ten powód jest też powiązany z powyższym – nie ma nic bardziej obniżającego samoocenę jak stała i nadmierna krytyka, nawet jeżeli bardzo się staramy i robimy postępy. Krytyka szczególnie boli wtedy, gdy słyszmy ją z ust osób dla nas bliskich. Gdy przez cały czas otrzymujemy negatywne komunikaty, w takim przypadku zaczynają one oddziaływać na to, jak patrzymy na siebie.

Rozwiązaniem takiego problemu jest przede wszystkim podjęcie dialogu ze swoim wewnętrznym krytykiem, który cały czas mówi, że nie robimy czegoś wystarczająco dobrze i do niczego się nie nadajemy. Trzeba uświadomić sobie, że te toksyczne przekonania nie są prawdziwe i wyzwolić się z nich.

Zatem, jak zbudować pewność siebie?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by nie starać się za wszelką cenę dostosowywać do oczekiwań innych osób i być osobą perfekcyjną. Należy po prostu być sobą. Także stosować można różne ćwiczenia mówiące, jak stać się pewnym siebie, na przykład próbować zagadywać inne osoby, uśmiechać się do nich.

Czasami po prostu wystarczy się przełamać, ale, oczywiście, można też posłużyć się pomocą innych – psycholog czy coach lub też uczestnictwo w profesjonalnym szkoleniu pozwalającym na poprawę swojej pewności siebie będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem!

TOP