Feedback Czyli Podstawowa Umiejętność Człowieka Świadomego

Przed Tobą długi tekst ale gwarantuję Ci, że warto być wytrwałym.

Wielokrotnie spotykałem się z sytuacjami w życiu, gdzie ktoś chciał mi dać „cenną” radę ale mówił to w taki sposób, że po kilku chwilach nie chciałem tej osoby słuchać. Pewnie znasz takie zdania „słuchaj zrobiłeś to źle, ja Ci pokaże jak to się robi” albo „Ty zawsze musisz wszystko spier***”. Od lat uczono mnie nieświadomie, że każda ocena musi być zła i najlepiej jak szybko znajdę jakąś odpowiedź aby się wytłumaczyć, kiedy ktoś mi coś mówi na temat mojej osoby.

Kiedy zaczynałem występować publicznie i musiałem zderzyć się z dość częstą oceną innych ludzi zrozumiałem, jak ważna w życiu człowieka jest umiejętność przyjmowania i dawania feedbacku. Na początku każda informacja była przyjmowana jako atak na moją osobę, powodowało to brak pewności siebie oraz ciągłe budowanie dystansu i brak rozwoju. Kiedy poznałem odpowiednie techniki i zrozumiałem jak działa feedback bardzo szybko zacząłem się rozwijać i jestem znacznie szczęśliwszy !

Czym jest feedback?

DAWANIE

Feedback z definicji to umiejętność rozszerzenia modelu świata innej osoby, poprzez odpowiednio, merytorycznie podanie bogatej w informację treści. Innymi słowy feedback polega na takim przekazaniu komunikatu aby druga osoba mogła się rozwinąć i być szczęśliwsza.

BRANIE

Umiejętność wyciągania wniosków z rzeczywistości, aby rozszerzyć swój model świata.

DLACZEGO WARTO?

Feedback podany w odpowiedni sposób stymuluję Twój sposób myślenia, z negatywnego na pozytywny i jest niezbędny do rozwoju. Widzisz daną sytuację, wyzwanie z innej perspektywy, często z takiej do jakiej normalnie byś nie miał dostępu. Znacznie częściej będziesz wyciągała wnioski i aktualizowała swoją mapę świata aby być jeszcze bardziej szczęśliwszą, otwartą osobą.

JAK DAĆ FEEDBACK?

Jest wiele metod dawania feedbacku, jednak jedną z najskuteczniejszych w mojej ocenie jest FUKO.

F-Fakt ( przedstaw FAKT w danej sytuacji)
U-Ustosunkowanie się ( powiedz jak się z tym czujesz, co myślisz)
K-Konsekwencje ( jakie mogą być z tego konsekwencje w przyszłości)
O-Oczekiwania ( jakie są Twoje oczekiwania na przyszłość)

Najczęstszym błędem jest mówienie o tym czego nie chcemy, co jest złe zamiast mówić o tym czego oczekujemy dając konkretną wartość, dlatego formułując komunikat w oparciu o technikę FUKO dajesz bardzo dużo konkretnych informacji, pozostawiając pozytywny wydźwięk.

Przykład:
Zamiast powiedzieć: Znowu się spóźniłeś jesteś beznadziejny!

Powiedz:
Spóźniłeś się 10 minut i czuję się rozczarowany Twoją postawą. Następnym razem nie poczekam na Ciebie i spędzisz ten czas sam. Oczekuję, żebyś przed spotkaniem ze mną zaplanował sobie wszystko z większym wyprzedzeniem, co spowoduję, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie.

Oczywiście każdą formę można dopracować i zależności od kontekstu odpowiednio poukładać.

JAK BRAĆ FEEDBACK?

Naucz się przede wszystkim słuchać i bez względu czy osoba potrafi przekazywać feedback podziękuj, a potem zastanów się CO MOGĘ Z TEGO DLA SIEBIE WZIĄĆ, CO SPOWODUJĘ, ŻE STANIE SIĘ LEPSZY I UROSNĘ? Pamiętaj feedback to nie jest święta prawda i musisz ją wziąć. Jest to tylko informacja dla Ciebie, że może warto spróbować zrobić coś inaczej. Nie zgadasz się, doświadczyłeś i czujesz, że chcesz inaczej podziękuj i tyle, nie musisz brać wszystkiego do siebie.

Aby ćwiczyć przyjmowanie informacji zwrotnej codziennie wieczorem poświęć chwilę i zadaj sobie następujące pytania:

CZEGO NOWEGO SIĘ DZISIAJ NAUCZYŁEM/DOŚWIADCZYŁEM? (min. 10 rzeczy)
CO MOGĘ ZROBIĆ LEPIEJ NASTĘPNYM RAZEM? (Formułując pozytywne zdania)

Po kilku dniach zobaczysz jak duże zmiany zajdą w Twoim sposobie myślenia.

Pamiętaj! Spotkasz ludzi, którzy powiedzą:
MNIE TWÓJ FEEDBACK NIE JEST POTRZEBNY

Najczęściej możesz usłyszeć to od osób zarozumiałych i pyszałkowatych, które bez względu na sytuację czy kontekst i tak uznają, że wiedzą lepiej. Inną grupę stanowią osoby, które nie wierzą w siebie więc z góry zakładają, że nie ma takiej informacji zwrotnej, która może coś zmienić. Bez względu na wszystko ucz się i dawaj innym ludziom feedback, ponieważ im szybciej nauczysz się dawać feedback tym łatwiej zaczniesz przyjmować go do siebie.

Najważniejsze to wierzyć w nich bardziej, niż oni wierzą w siebie.

TOP